Abychom vám mohli poskytnout co nejlepší zážitek při prohlížení webu a co nejvíce relevantní informace, používají naše webové stránky soubory cookies. Před dalším používáním našeho webu prosím potvrďte, že souhlasíte s používáním souborů cookies na tomto webu.

8

čer

Michal Prokop a Framus Five

  • Dotkni se Písku
    Písek

12

čer

Michal Prokop a Framus Five

  • Festival Otevřeno 2024
    Chomutov

13

čer

Michal Prokop a Framus Five

  • Lom Amerika
    Praha

18

čer

Michal Prokop Trio

  • Dundee Jam Music Club
    Kladno

21

čer

Michal Prokop a Framus Five

  • festival Slunovrat
    Opava

Michal Prokop je mužem mnoha zájmů a profesí. V hudební oblasti je znám především jako zpěvák, pohybující se přibližně v trojúhelníku žánrů rock – soul – blues. Na pódiu jej můžeme vidět v rámci dvou projektů: s akustickým triem a v plné sestavě osmičlenného Framusu Five.

Michal Prokop v roce 1968 absolvoval Vysokou školu ekonomickou, už během studií ale působil jako kytarista a zpěvák skupiny Framus Five, jež se ve svém prvním vrcholném období zaměřovala na soul a rhythm´n´blues podle afroamerických vzorů, zejména Raye Charlese. Na 1. československém beatovém festivalu v roce 1967 byl Michal Prokop vyhlášen nejlepším zpěvákem. Skupina Framus Five natočila dvě alba: Blues In Soul (1968) s převzatým soulovým repertoárem a česky zpívané Město Er (1971) s rozsáhlou titulní skladbou na text Josefa Kainara.

Po rozpadu Framus Five se po většinu sedmdesátých let Michal Prokop věnoval střednímu proudu a byl mj. členem divadla Semafor. V roce 1978 skupinu Framus Five pod lehce pozměněným názvem Framus 5 obnovil a po počátečním hledání optimální sestavy i stylu (zachyceném na albu Holubí Dante z r. 1980) nalezl dokonalé autorské souznění s básníkem Pavlem Šrutem a skladatelem Petrem Skoumalem a hudební rezonanci v sestavě, vedené houslistou Janem Hrubým. Šťastné období vyvrcholilo vynikajícím albem Kolej Yesterday (1984), jež zahájilo volnou trilogii alb, již dotvářejí nahrávky Nic ve zlým, nic v dobrým (1987) a Snad nám naše děti... (1989).

Hned zkraje devadesátých let Michal Prokop opustil dráhu profesionálního zpěváka a pustil se do politiky nejprve jako poslanec, později jako náměstek ministra kultury (zde zúročil svá vysokoškolská studia kulturologie ze druhé poloviny osmdesátých let). V letech 1998–2000 byl ředitelem společnosti Praha 2000 – Evropské město kultury, posléze i členem a následně předsedou Rady Českého rozhlasu.

V letech 1998–1999 připravoval a moderoval pro televizi Prima talk show Nic ve zlým, v letech 2000–2013 vedl velmi populární talk show Krásný ztráty v České televizi.

V době svého politického a úřednického angažmá koncertoval Michal Prokop jen sporadicky, a to ve dvou projektech: jednak v akustickém triu s kytaristou Lubošem Andrštem a houslistou Janem Hrubým, jednak s širší skupinou Friends. V roce 2006 přišel se zcela novým řadovým albem Poprvé naposledy, na němž navázal v plné síle na spolupráci tvůrčího týmu z osmdesátých let. Nahrávka zaznamenala značný umělecký i komerční úspěch a Michal Prokop s kapelou Framus Five, kterou za účelem pravidelného koncertování znovu sestavil, zaznamenal jeden z nejpozoruhodnějších comebacků porevoluční české hudební scény. Po úspěšném titulu následovaly další dva: Sto roků na cestě (2012) a Mohlo by to bejt nebe... (2021). Obě alba zaznamenala vysoké prodeje, za něž získal zpěvák Platinovou desku.

Současně s neúnavným koncertováním je Michal Prokop také významným propagátorem domácí hudební scény. Na pódium svých pravidelných Vánočních koncertů (Forum Karlín, Velký sál Lucerny) a zejména na několik pódií festivalu Krásný ztráty Live ve Všeticích na Benešovsku, jehož je programovým garantem, si každoročně zve nejen dobře známé kolegy své i mladších generací, ale také čerstvé objevy české scény, jimž tím podává pomocnou ruku.

V roce 2020 měl premiéru televizní dokument režiséra Jiřího Vondráka Michal Prokop: Až si pro mě přijdou... V témže roce vyšla i kniha rozhovorů s publicistou Michalem Bystrovem pod názvem Ztráty a návraty. Michal Prokop je dvojnásobným členem Beatové síně slávy radia Beat a členem Síně slávy ankety Anděl České hudební akademie. Je také nositelem Řádu umění a literatury Francouzské republiky.

Michal Prokop Trio, v době svého založení známé také jako Nu-Trio, vzniklo v roce 1987 spojením tří dlouholetých hudebních přátel a spoluhráčů, Michala Prokopa, kytaristy Luboše Andršta a houslisty Jana Hrubého. Od samého počátku šlo o repertoárově i výrazově odlišný projekt od Prokopova působení v rámci rockového Framusu Five, s výrazně větším podílem improvizace, přestože základní struktura setlistu byla po léta programově neměnná. Po zdravotní indispozici Luboše Andršta v roce 2020 trio přerušilo činnost a po pauze a personální změně začalo působit s Pavlem Marcelem, který post nového kytaristy zastává i ve Framusu Five. I nadále platí, že repertoár a zvuk Michal Prokop Tria je rozdílný od Framusu Five, byť samozřejmě některé, zejména ty nejslavnější písně zpěvákova repertoáru znějí v obou projektech.

Sestava Michal Prokop Trio:

Michal Prokop – zpěv, kytara, harmonika

Jan Hrubý – housle

Pavel Marcel – kytara


Diskografie

Název Rok
Mohlo by to bejt nebe… 2021
Sto roků na cestě 2012
Poprvé naposledy 2006
Unplugged – Live ( trio s Lubošem Andrštem a Janem Hrubým) 2005
Snad nám naše děti...  1989
Nic ve zlým, nic v dobrým  1987
Kolej Yesterday 1984
Holubí Dante 1980
Město ER 1971
Blues in Soul  1969

Michal Prokop na sociálních sítích

Kontakt

Booking

Booking (zahraniční)

Tour management

Objednávky CD/LP

Joe's Garage Live s.r.o. 

  • IČ: 29138973 
  • DIČ: CZ29138973
  • sídlo a poštovní adresa:
    Terronská 873/3
    160 00 Praha 6–Bubeneč
  • č.ú.: 7293292001/5500 
  • frontman: David Gaydečka