Abychom vám mohli poskytnout co nejlepší zážitek při prohlížení webu a co nejvíce relevantní informace, používají naše webové stránky soubory cookies. Před dalším používáním našeho webu prosím potvrďte, že souhlasíte s používáním souborů cookies na tomto webu.

V sále je bohužel ticho... zatím nejsou naplánované koncerty.

Přední český písničkář se vždy vymykal zavedeným pořádkům na zdejší scéně. Rád vyčníval z těsných škatulek, možná i trochu zlobil. Zpravidla tomu tak ale bylo z uměleckého hlediska k dobru věci. Mnohé jeho projekty patří k tomu nejzajímavějšímu, co na domácí scéně vzniklo.

Jako dítě z umělecké rodiny (tatínek E.F. Burian, maminka Zuzana Kočová, oba divadelníci) měl ke kulturnímu prostředí blízko od narození. Vystudoval ale novinařinu a nějakou dobu působil jako redaktor hudebního měsíčníku Melodie. Už tehdy však tvořil autorskou dvojici s písničkářem Jiřím Dědečkem, která ve svých klubových pořadech navazovala na hravost známých českých dvojic tvůrčích na půdě hudby i divadla. S Jiřím Dědečkem se rozešli na sólové dráhy v polovině 80. let a Jan Budian se vrhl do experimentů. Přestože jej měli do té doby fanoušci zafixovaného jako klavíristu, vytvořil dvojici s hráčem na elektronické klávesové nástroje Danielem Fikejzem, s nímž také v roce 1989 realizoval svoje první album Hodina duchů, jednu z dodnes nejsilnějších nahrávek období rozkladu totality. V další dvojici působil také s klávesistou a skladatelem Petrem Skoumalem, krátce po roce 1989 se spojil s dalšími hudebními experimentátory Vlastislavem Matouškem, Františkem Jančem a Janem Jeřábkem. Přes rozdílnou hudební ambaláž vždy byly Burianovy písně textově silné, měly a dodnes mají originální poetiku, v níž se snoubí melancholie se sarkastickým pohledem na svět a zřetelným nadhledem.

Od devadesátých let sám nebo s nejrůznějšími spolupracovníky tvořil Jan Burian autorské projekty často monotematického charakteru, ať to byla zhudebněná poezie našich i světových autorů, písně určené ženám nebo naopak mužům, osciloval mezi bohatě instrumentovanými nahrávkami a obratem se zase vracel jako sólista ke klavíru, tedy tak, jak jej znají návštěvníci většiny jeho klubových koncertů. V roce 2020 vydal svoje první album s rockovou kapelou Jan Burian Band.

Podstatné je také Burianovo organizátorské angažmá na hudební scéně. Založil volné sdružení Osamělí písničkáři, v němž se prezentuje řada známých tvůrců i takových, tvořících z vlastního rozhodnutí zcela na okraji hudební scény.

Jan Burian není jen hudebním tvůrcem. Dlouhá léta působí jako moderátor, měl svoje televizní i rozhlasové pořady, jako fejetonista přispíval do několika periodik. Věnuje se i cestování, které zúročuje ve svých populárních cestopisech, dokumentárních filmech i přednáškách.


Diskografie

Název Rok
Hodina duchů 1989
Černý z nebe  1991
Buď moje slunce 1992
Poesie 1994
Jenom zpívám  1998
Unavený válečník 2000
Zrcadlo 2002
Drtivé jistoty 2003
Dívčí válka 2006
Muži jsou křehcí 2007
Dvanáct druhů samoty 2010
Jak zestárnout 2012
Jiná doba 2015
Jihotaje 2017
První láska 2020
Noční tanec 2021

Jan Burian na sociálních sítích

Kontakt

Booking

Booking (zahraniční)

Tour management

Objednávky CD/LP

Joe's Garage Live s.r.o. 

  • IČ: 29138973 
  • DIČ: CZ29138973
  • sídlo a poštovní adresa:
    Terronská 873/3
    160 00 Praha 6–Bubeneč
  • č.ú.: 7293292001/5500 
  • frontman: David Gaydečka